W znaku Rodła nasza siła…

Tradycja Rodła jest nadal żywa – tak można by podsumować wyjazd przedstawicieli sztumskiej „Dwójki” na VIII Zakrzewski Sejmik Młodzieży, który odbył się w 15-16 listopada 2013 r.

W tegorocznym zjeździe wzięły udział dzieci i młodzież z Ziemi Krajeńskiej, Wielkopolski, Kaszub i Powiśla. Łącznie przez dwa dni w Domu Polskim w Zakrzewie debatowało 130 uczestników, którzy na co dzień uczą się w szkołach związanych z tradycją Rodła. Podejmowano trudne tematy dotyczące Pięciu Prawd Polaków uchwalonych i uroczyście proklamowanych w niedzielę, 6 marca 1938 r., w największej sali teatralnej w Berlinie, w czasie Kongresu Związku Polaków w Niemczech – w XV-lecie istnienia tegoż Związku – w obecności prawie sześciu tysięcy przedstawicieli Polaków w Niemczech. Prawdy te brzmią:

  1. Jesteśmy Polakami.
  2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci.
  3. Polak Polakowi bratem.
  4. Co dzień Polak Narodowi służy.
  5.  Polska Matką naszą- nie wolno mówić o Matce źle.

Obradujący podczas sejmiku uczniowie starali się odpowiedzieć na pytania dotyczące współczesnego zaangażowania Polaków w realizację założeń sprzed 75 lat. Pracowano w panelach dyskusyjnych oraz metodą warsztatową. Obok zajęć teoretycznych, odbyły się zajęcia taneczne. Uczniowie uczyli się kroków mazura, poloneza i polki.

Obrady uświetnił występ aktorów z krakowskiej Piwnicy pod Baranami oraz teatrów bydgoskich.

Uczestnicy spotkania mogli też zaprezentować swoje szkoły podczas występów artystycznych. Uczniowie śpiewali pieśni regionalne, prezentowali krótkie montaże słowno- muzyczne związane z tematyką patriotyczną i regionalną, opowiadali o tradycji Rodła pielęgnowanej w regionie, z którego pochodzą. W sobotnie przedpołudnie wzięli udział we mszy świętej oraz złożyli kwiaty na grobie ks. dra B. Domańskiego- honorowego patrona Związku Polaków w Niemczech, który w okresie dwudziestolecia międzywojennego był proboszczem w parafii w Zakrzewie.

Ogromnym przeżyciem dla sztumskiej delegacji było spotkanie z żyjącym uczestnikiem pierwszego Kongresu Związku Polaków w Niemczech w 1938r.- p. Alfonsem Tomke (ur. 16-07-1918r, rodowity Zakrzewianin). 95-cioletni pan Tomke w ciekawy sposób opowiadał o swojej przeszłości młodym uczestnikom sejmiku.

Honorowym gościem spotkania był również przedstawiciel Stowarzyszenia Rodu Kłopockich im. „Janiny Kłopockiej twórczyni znaku Rodła” -pan Krzysztof Kłopocki.
VIII Zakrzewski Sejmik Młodzieży zakończył się uchwałą, w której treści stwierdzono, że przypomnianych Pięć Prawd spod znaku Rodła ma uniwersalne przesłanie. Zachowuje aktualność na każdy czas. Jest wyrazem wiary, przejawem wielkiego patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Podczas dwudniowych obrad młodzi ludzie stwierdzili z pełnym przekonaniem, że ,”W znaku Rodła nasza siła”.

dyplom1 dyplom2